aku rázový uťahovák
Technológie

Ako funguje rázový uťahovák a na čo si dať pozor pri manipulácii

Ak potrebujete pracovať s pevne utiahnutými skrutkami a maticami, pravdepodobne sa nezaobídete bez rázového uťahováka. Jeho úlohou je preniesť veľkú silu na skrutku alebo maticu, a to rýchlo, efektívne a bez zbytočného úsilia. Zistite, na akom princípe toto náradie funguje a ako sa líši od aku vŕtačky. Napriek jeho sile tiež treba vedieť, ako a kedy ho použiť.

Ako funguje rázový uťahovák

Rázový uťahovák funguje na princípe rotačných úderov (rázov), ktoré vytvára príklepový mechanizmus vo vnútri náradia. Ten generuje krátke a silné impulzy krútiaceho momentu, ktoré sa prenášajú priamo na maticu alebo skrutku. Vďaka tomu je možné uvoľniť aj silno zatuhnuté a hrdzavé spoje bez potreby vyvíjať neustály, rovnomerný tlak, ako pri bežnom kľúči. Kvalitný rázový uťahovák kombinuje rýchlosť, silu a vysokú účinnosť, čo z neho robí ideálny nástroj pre náročné práce v dielni, napríklad aj pri výmene kolies.

Uťahovák vs. vŕtací skrutkovač

Na prvý pohľad sa môže podobať na vŕtačku alebo vŕtací skrutkovač, najmä akumulátorový – majú podobný tvar, rukoväť, ovládacie prvky a často používajú rôzne vymeniteľné nadstavce. Avšak rozdiel spočíva najmä vo funkcii a sile.

Rázový uťahovák slúži výhradne na skrutkovanie a uvoľňovanie matíc a skrutiek, pričom pracuje s pulzným rotačným pohybom, ktorý vytvára extrémny krútiaci moment. Aku vŕtačka, resp. vŕtací skrutkovač, je univerzálnejšia, pretože okrem vŕtania dokáže aj zaskrutkovať skrutky rôznych veľkostí. Nie je však taká silná ako uťahovák.

Práca s rázovým uťahovákom

Pred kúpou si rozmyslite, či skutočne potrebujete vysoký krútiaci moment, ktorý rázový uťahovák ponúka. Nejde totiž o náradie, ktoré budete používať na dennej báze – najbežnejšie je jeho využitie pri výmene pneumatík, aj tu je však zastupiteľný krížovým a momentovým kľúčom). Sledujte parametre ako spomínaný krútiaci moment (v Nm), ktorý určuje silu náradia. Rázový uťahovák nepoužívajte na bežné skrutky, na ktoré sú vhodnejšie akumulátorové skrutkovače. Šikovných pomocníkov do dielne nájdete na Vasenaradie.sk.

Na trhu sú aj rázové uťahováky s nastaviteľným uťahovacím momentom, zvyčajne v štyroch stupňoch, ktoré sú užitočné pri práci s pevne zaseknutými skrutkami, aby ste zabránili ich poškodeniu. Pri skrutkovaní dlhých skrutiek do dreva postupujte opatrne, aby ste nepoškodili materiál príliš hlbokým utiahnutím (drevo sa môže rozštiepiť).

Zdroj foto: maria Vitkovska / Adobestock.com


Sponzorovaný článok

Mohlo by sa vám tiež páčiť...